Ticho a priateľstvo: Prečo je niekedy lepšie prestať bojovať o niektorých ľudí
LifestylePriateľstvo je jedným z najcennejších aspektov života. Sú zdrojom radosti, podpory a zdieľaných momentov, ktoré nás formujú. No niekedy sa stane, že aj tie najbližšie vzťahy začnú strácať svoju silu. Snažíme sa ich udržať pri živote, hľadáme dôvody, prečo sa niečo zmenilo, a bojujeme o ľudí, ktorí sa od nás už vzdialili.
Ale niekedy je najväčším prejavom sebalásky ticho, rozhodnutie prestať bojovať o niekoho, kto už nechce ostať.
Keď sa pomaly začneme vzďaľovať
Tento moment nenastáva z ničoho nič. Je to často dlhý proces sklamaní, nevypovedaných slov a jednostrannej snahy. Vzťah sa začne pomaly meniť, komunikácia viazne, záujem ochabne a zrazu si uvedomíme, že už dávno nebojujeme spolu, ale sami.
Prvá vec, ktorú si potrebujeme uvedomiť, je, že vzťahy sa prirodzene menia. Ľudia rastú, menia sa ich hodnoty, priority, rytmus života. To, čo nám kedysi vyhovovalo, dnes môže pôsobiť ako bariéra. Príliš často si však vyčítame, že sme zlyhali v udržiavaní vzťahu, namiesto toho, aby sme prijali fakt, že niektoré spojenia jednoducho doznejú. Nie je to známka slabosti ani nedostatku. Je to súčasť vývoja.
Niekedy prestať ťahať znamená úľavu
Ďalším dôvodom, prečo je niekedy lepšie prestať bojovať, je zachovanie vlastnej dôstojnosti. Ak sa snažíme o kontakt, odpovede či pozornosť, ktorá sa nám dlhodobo nedostáva, začíname o sebe pochybovať. Pýtame sa, či sme niečo urobili zle, prečo si nás už necenia, a či vôbec stojíme za to. Tento vnútorný dialóg nás oslabuje. Vzťah, ktorý nás má posilňovať, nám začne brať energiu. A niekedy je najväčšou silou schopnosť prestať, prestať sa dokazovať, vysvetľovať, čakať.
Ticho v priateľstve nemusí byť definitívnym koncom. Niekedy je to priestor na reflektovanie. Priestor, ktorý umožňuje obom stranám zvážiť, čo vlastne cítia, čo potrebujú a či sa ešte dokážu stretnúť. Ale ak sa po čase nič nezmení, je úplne v poriadku pustiť to. Nie s hnevom, ale s pokojom.
Priateľstvo je o vzájomnosti
Priateľstvá nie sú o tom, kto vydrží najdlhšie bojovať. Sú o vzájomnosti, rešpekte a rovnováhe. Keď sa jedna strana prestane snažiť a druhá vyčerpáva všetky možnosti, vzniká nerovnováha, ktorá sa nedá dlhodobo udržať. Prijatie, že už nie je čo držať, nám môže priniesť úľavu a nový začiatok, bnedw či už v podobe nových vzťahov, alebo hlbšieho porozumenia samých seba.
View this post on Instagram
Prestať bojovať o niektorých ľudí nie je prejav ľahostajnosti. Je to uznanie vlastnej hodnoty, signál, že sme si zaslúžili viac než ticho na druhej strane. Je to rozhodnutie byť v takých vzťahoch, kde je ticho príjemným pokojom, nie bolesťou.