Všetko prebehlo skvele, smiali ste sa, rozumeli si, dotyky prišli prirodzene a rozlúčka bola taká príjemná, že ti ešte dlho po nej hral úsmev na tvári. A predsa, o pár hodín ťa prepadla zvláštna nervozita. Čo ak sa už neozve? Nezamilovala si sa príliš rýchlo? A prečo sa vlastne bojíš, keď všetko išlo tak dobre? Vitaj v realite úzkosti po dobrom rande, nie si v tom sama.

Toto je 7 dôvodov, prečo sa cítiš zle aj napriek tomu, že všetko dopadlo dobre. Pamätaj, strach ťa môže pripraviť o dobrý vzťah, takže mu nedovoľ, aby ti rozkazoval.

Strach z opakovania minulosti

Keď máš za sebou zopár bolestivých skúseností, tvoj mozog si vybuduje vlastné obranné mechanizmy. Ak si niekto získal tvoju dôveru a neskôr ťa sklamal, prirodzene budeš podozrievavá, keď sa niečo vyvíja až príliš dobre. Tvoj vnútorný alarm sa spustí automaticky, a teda úzkosť sa objavuje ako snaha ochrániť ťa pred ďalším pádom.

Nízka sebaistota a pochybnosti o sebe

Dobré rande vie byť zároveň testom vlastnej sebadôvery. Ak o sebe pochybuješ, môžeš mať tendenciu analyzovať každú vetu či pohľad. Namiesto toho, aby si si vychutnala to, čo sa udialo, začneš hľadať chyby, ktoré tam často ani nie sú. Prílišné rozmýšľanie ti zničí dobrý pocit z rande a zbytočne sa budeš trápiť.

Strach zo straty kontroly

Zamilovanie je krásne, ale vie byť aj desivé. Často znamená, že niečo alebo niekto, má vplyv na tvoje emócie, a to nie každému vyhovuje. Ak si zvyknutá mať veci pod kontrolou, dobré rande môže narušiť túto rovnováhu. Zrazu máš čo stratiť a to môže byť výnimočne stresujúce.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

Príliš vysoké očakávania

Už po prvom rande si v duchu predstavuješ spoločné Vianoce, dovolenku v Chorvátsku a ako mu hovoríš, že chceš tri deti. Realita je však taká, že ste sa stretli len raz. Ak sa tvoja myseľ rozbehne príliš dopredu, nastupuje úzkosť. Čím väčšie sú očakávania, tým väčšie je riziko sklamania, takže nechaj veci plynúť a uvidíš, ako sa to vyvinie.

Tlak dnešnej doby a zoznamovacích aplikácií

Online zoznamovanie nás naučilo byť rýchli a porovnávať. Aj keď rande prebehlo skvele, podvedome sa bojíš, že on má ďalšie tri ženy v konverzáciách a môže si vyberať. Tento neviditeľný tlak zo sociálnych sietí a zoznamovacej kultúry vie úplne pokaziť aj ten najprirodzenejší začiatok niečoho pekného.

Nedostatok vzorov zdravých vzťahov

Ak si vo svojom živote nevidela veľa harmonických a zdravých partnerských vzťahov, môžeš mať problém dôverovať. V hlave ti beží len to, či je normálne, že je taký milý. Úzkosť vzniká ako reakcia na nepoznané, aj keď je to pozitívne.

Mozog nepozná šťastie bez hrozby

Ľudský mozog je naprogramovaný tak, aby všímal hrozby. Ak zažiješ príjemnú chvíľu, veľmi rýchlo hľadá niečo, čo by ju mohlo ohroziť. Znamená to, že tvoj mozog má tendenciu dávať väčšiu váhu negatívnym signálom ako tým pozitívnym, preto aj po dobrom rande môžeš cítiť úzkosť bez zjavného dôvodu.

Najdôležitejšie je uvedomiť si, že tieto pocity sú normálne. Úzkosť neznamená, že sa niečo pokazilo. Znamená len, že ti na tom záleží. Dovoľ si cítiť emócie, ale nedovoľ im diktovať tvoje rozhodnutia. Nepíš si scenáre v hlave, daj si čas a priestor, a nechaj veci plynúť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Vzťahy