Psychológia odhaľuje viac, než si myslíš: 7 faktov, ktoré zmenia tvoj pohľad na život
LifestyleAj mozog vieš oklamať
Možno si si myslela, že mozog nevieš oklamať, veď je vlastne tvojou súčasťou a vníma všetko spolu s tebou. Ale opak je pravdou. Placebo je perfektná pomoc na všetky tvoje neduhy. Dokonca aj ohľadom takej veci, ako sú choroby či spánok.
Ako sa nastavíš a o čom samu seba presvedčíš, tak to bude pravda. Ak budeš jesť lentilky vtedy, keď ťa bude niečo bolieť a ty tomu skutočne budeš veriť, tak ti zakaždým zaberú. Aj mozog vieš takto jednoducho „ošáliť“.
Dunning-Krugerov efekt
Určite sa ti už niekedy v živote stalo, že si si o danom človeku pomyslela: „To je ale blbec, on tomu naozaj verí?“ A vieš čo, určite áno. Tento Dunning-Krugerov efekt je parádna psychologická prácička, ktorú skúmali aj v The decision lab. A došli so zaujímavými výsledkami.
Pri nich si aj hlupák o sebe myslí, že je kráľ sveta. Že dokáže čokoľvek a je z neho taký ten človek „všade som bol a všetko viem“. Pričom to tak nie je. A opačný prípad je taký, kedy je niekto skutočne inteligentný, ale podhodnocuje svoje schopnosti.
Všetky spomienky blednú
Vedela si, že skutočne spomienky blednú a vytrácajú sa? Akonáhle sa snažíš vybaviť si nejakú udalosť, tak si nespomenieš na ten reálny moment, ale iba na to, kedy naposledy si o tom rozprávala. Takže o tom danom období už spamäti nemôžeš vedieť.
Vynorí sa ti už len to, kedy si na to naposledy myslela. Preto sa nám časom všetko skresľuje a mlží. Až to napokon úplne zanikne a už si na to nikdy nespomenieš. Celá tá situácia bude preč, ako keby sa nikdy nestala.
Ciele maj len v hlave
Povráva sa, že ľudia, ktorí verejne rozhlasujú to, aké majú ciele, reálne nikdy žiadne z nich nedosiahnu. Vraj je skutočný úspech práve v tých, ktorí sú ticho a nechávajú si tieto dôležité veci pre seba. Pilne na nich pracujú.
Je to spôsobené aj tým, že práve tí ukričaní veľakrát prezradia nielen svoje ciele, ale aj plány a cesty, ako sa k nim dostať. No a tí múdri potichu vyčkávajú, kedy dostanú na podnose celý úspešný zoznam vecí aj s postupnosťou.
Zdroje: National Library of Medicine (NIH), The Decision Lab