Najšťastnejšie krajiny sveta v roku 2025: Chcela by si žiť v jednej z týchto 10?
Cestovanie
5. Nórsko
Nóri sa tešia z kvalitného sociálneho systému, bohatých prírodných zdrojov a stabilnej ekonomiky. Obyvatelia majú silný vzťah k prírode, veľa športujú a spoločnosť je inkluzívna a podporujúca. Dôvera medzi ľuďmi aj vo verejné inštitúcie tu zohráva dôležitú rolu.
6. Holandsko
Holandsko vyniká kvalitným zdravotníctvom, liberálnym prístupom k životu a vysokou mierou slobody. Obyvatelia sú spokojní so svojou životnou úrovňou, cítia sa bezpečne a oceňujú otvorenosť spoločnosti. Cyklodoprava, ekológia a rovnosť pohlaví sú tu štandardom.
7. Luxembursko
Aj napriek malým rozmerom sa Luxembursko môže pochváliť vysokou životnou úrovňou a kvalitnými verejnými službami. Krajina má stabilnú ekonomiku, výborný školský systém a podporu pre rodiny s deťmi. Šťastie obyvateľov sa odvíja aj od medzinárodného prostredia a multikultúrnej atmosféry.
8. Izrael
Izrael mnohých prekvapil, keď sa umiestnil v prvej desiatke aj napriek prebiehajúcemu konfliktu. Krajina boduje v silných rodinných a komunitných väzbách, optimizme a psychickej odolnosti ľudí. Napriek náročnej situácii zostáva izraelská spoločnosť súdržná, čo sa odráža aj v ich hodnotení šťastia.
9. Švajčiarsko
Švajčiarsko ponúka vysokú kvalitu života, efektívne zdravotníctvo a krásne prírodné prostredie. Ľudia tu oceňujú poriadok, stabilitu a možnosť rozhodovať o verejných veciach priamo. Kombinácia ekonomickej prosperity a spoločenského zabezpečenia vytvára výborné podmienky pre spokojný život.
10. Austrália
Austrálčania majú radi slobodu, slnečné podnebie a uvoľnený životný štýl. Krajina ponúka kvalitnú zdravotnú starostlivosť, vysoký dôraz na rovnosť a veľkú mieru tolerancie. Obyvatelia si vážia voľný čas, prírodu a medziľudské vzťahy, čo výrazne prispieva k ich šťastiu.
A ako dopadlo Slovensko?
Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na 45. mieste, čo znamená, že ľudia u nás pociťujú šťastie menej než priemer EÚ. Medzi hlavné faktory, ktoré nás ťahajú nadol, patrí nedôvera vo verejné inštitúcie, obavy o budúcnosť a narastajúci stres. Na druhej strane máme silné rodinné väzby a veľký potenciál zlepšiť kvalitu života. Práve to by mohlo v budúcnosti prispieť k nášmu posunu v rebríčku.
Zdroj: World Happiness Report