Ako navrhnúť kuchyňu v Boho štýle? Sprievodca štýlom plným harmónie a pohody
Lifestyle
Boho kuchyne nie sú pre tých, ktorí hľadajú dokonalú symetriu či minimalistickú čistotu. Naopak, oslovia skôr ľudí, ktorí milujú kreativitu, vrstvenie, textúry a farby. Jednoducho túžia po mieste, kde každý detail rozpráva svoj príbeh. Poďme sa pozrieť, čo je pre Boho štýl charakteristické. Zaujme aj vás?
Boho štýl kedysi a dnes
Klasický Boho štýl, ako ho poznáme z minulosti, bol divoký, odvážny a často až chaotický. Vyznačoval sa výraznými farbami, etnickými vzormi a množstvom dekorácií. Bol prejavom nekonvenčnosti a kreatívneho ducha, čo boli charakteristické rysy umelcov, cestovateľov a voľnomyšlienkárov. Jeho súčasná verzia je však uhladenejšia. Moderný Boho štýl sa viac opiera o prírodné materiály, striedmejší dekor a vrstvenie neutrálnych a zemitých farieb. Dizajn je menej výstredný a viac premyslený.
Farebná paleta Boho interiéru
Typické farby pre Boho kuchyne vychádzajú z prírody a sveta okolo nás – sú teplé a zemité. Základom sú neutrálne odtiene ako piesková, krémová či šedohnedá, ktoré tvoria uzemňujúce pozadie. Tie sa potom dopĺňajú o teplé prírodné odtiene ako terakota, medová alebo olivová. V Boho interiéroch však nechýbajú ani sýte akcenty, napríklad horčicová žltá, bordová, petrolejová či indigovo modrá. Všetky spomínané farby pôsobia prirodzene a autenticky, často evokujú rôzne kultúrne vplyvy. Celkovo je paleta tohto štýlu teplá, vrstvená a rôznorodá, no zároveň harmonická a ukotvená v prírodných tónoch.
Nábytok v Boho kuchyniach
V Boho štýle prevládajú kúsky z masívneho dreva, často s viditeľnou štruktúrou alebo patinou, ktoré prinášajú do priestoru teplo a autenticitu – napríklad drevená kuchynská linka, prípadne trendy olivovo zelená s drevenou pracovnou doskou, masívny jedálenský stôl, ktorý priam pozýva k spoločnému stolovaniu, lavice do kuchyne s tkanými vankúšmi, ratanové barové stoličky či otvorené police.
Dobre fungujú v kontraste so studeným kovom, príkladom sú kovové úchytky na skrinkách s remeselným nádychom, napríklad v medenom prevedení. Dôležitá je rozmanitosť, kombinujte preto moderné prvky s vintage, hladké povrchy s texturovanými a podobne.
Dekorácie, ktoré rozprávajú svoj príbeh
Boho dekorácie často prepájajú rôzne svetové kultúry, takže sa nebojte vystaviť svoje suveníry z ciest. Nehovoríme však o magnetkách. Malo by ísť skôr o ručne maľovanú keramiku z rôznych regiónov (napr. Maroka či Benátok), orientálne čajníky (napr. z Číny) a podobne. Kombinujte tiež rôzne textílie – na stenu sa hodia tkané macramé, na podlahu zase prateľný koberec do kuchyne s orientálnym dekorom a na lavicu nezabudnite pridať rôzne vankúšiky so strapcami. Svietidlá môžu byť v podobe lampášov alebo s prúteným tienidlom z ratanu či morskej trávy, ktoré večer vytvoria mäkké, teplé osvetlenie a umocnia intímnu atmosféru. Nemali by tu chýbať ani živé rastliny.
Tak, čo na to hovoríte – je Boho štýl vaša „šálka kávy”?
V spolupráci s XXXLutz