MindfulMixtures.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ak sa považuješ za vážnejšieho bežca, možno si priklonený k jednej strane: rýchlosť alebo vzdialenosť. Možno si schopný predbehnúť každého na dráhe alebo máš odbehnuté také množstvo kilometrov, že to ani nevieš spočítať. Alebo si úplne nový v behaní a jednoducho si nevieš poradiť pri zostavovaní svojho bežeckého plánu.

Ale stále je tu nezodpovedaná otázka, ktorá možnosť je lepšia: behať rýchlejšie alebo dlhšie? Bežecký expert Danny Mackey, fyziológ a biomechanik, zisťoval, či je lepšie svoj čas na dráhe venovať rýchlosti alebo dĺžke. Jeho odpoveď? Ak pripravuješ svoje telo na dlhé preteky alebo rýchlostné preteky, tvoj tréning by mal byť prispôsobený na túto udalosť. Ale ak si obyčajný, tzv. rekreačný bežec a prebehnuté kilometre sú pre teba len dosiahnutie osobných cieľov, Mackeyho rada ťa nasmeruje, kam má smerovať tvoje úsilie.

800x400-woman-running-outside-winter elitedaily.com

Rýchla odpoveď:

Proste skombinuj oba spôsoby. Variabilita je kľúč.

Keď beháš 5-6 krát za týždeň, potrebuješ dlhý, pomalý beh aby sa tvoje telo stíhalo zotavovať. Keď bežíš rýchlejšie, búraš všetky metabolické levely, čo znamená, že v danom momente využívaš všetku energiu bez rozdielu či si začiatočník alebo pokročilý. Naše telo nie je stvorené s vypínačmi. Nemáme žiadne vypnúť, zapnúť. A ak bežíš rýchlejšie, používaš všetko. Dôsledok teda je, že buď sa z tohto „šoku“ zotavíš, alebo si ublížiš. Ak beháš približne tri krát za týždeň, ostatné dni môžu fungovať práve ako zotavujúce dni a môžeš si dovoliť zvyšovať rýchlosť.

Ale! Ak budeš behať stále iba pomaly a na dlhé trate, tiež to nie je výhra. Pri takomto behu obmedzuješ tie hodnoty intenzity svojho tela, ktoré ti dovoľujú vyťažiť z cvičenia čo najviac a dosiahnuť z neho nejaký úžitok. Je to samozrejme lepšie ako žiadne cvičenie, ale tvoje spaľovače tukov sa ti za to časom veľmi nepoďakujú.

Čo  na to hovorí veda?

Behať stále iba dlho a pomaly nespaľuje tuky až tak efektívne. Jedným z dôvodov je, že nespaľujeme sacharidy. Keď beháš pomalšie, energetická náročnosť je nižšia a tvoje telo sa predovšetkým bude spoliehať, že celé cvičenie riadia tuky. Veľmi nepoužívame sacharidy, pretože nepotrebujeme až tak veľa energie. Sacharidy naštartujú svoju činnosť až pri vyššej intenzite, takže keď pridáš na tempe, telo začína okrem tukov využívať aj sacharidy, z čoho vyplýva, že je užitočnejšie behať rýchlejšie. Tiež zvyšovanie rýchlosti  kladie veľký dôraz na naše svaly, čo je pre naše telo dobrý druh stresu, ktorý podporuje naše svalstvo. A v neposlednom rade sa spaľuje viac kalórií.

Ale počkaj na moment! Stále je tu dôvod, pre ktorý sa neoplatí behať stále na maximum. Mackey hovorí, že aj keď trénuje profi-atlétov, stále je dôležitý čas zotavovania medzi behom. Teda ak chceš behať rýchlo, je dôležitý čas oddychu, inak sa často stávajú vážne zranenia, ktoré môžu mať trvalý následok.

Preto ak sa rozhoduješ behať častejšie, je veľmi dôležité zostaviť si plán na behanie, v ktorom budeš striedať intenzitu a vzdialenosť.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness